Aktuelno

Aktuelno / 06/27/2015 / 1301

I BILEĆA NA VINSKOJ MAPI HERCEGOVINE

vinarija Parežanin

Kada se pomenu vina iz Hercegovine, sigurno i vama prva asocijacija budu žilavka i vranac iz Trebinja. Vinari iz Trebinja, predvođeni vinarijom Vukoje i vinima iz manastira Tvrdoš su dobro poznati ljubiteljima vina u Srbiji i imaju širok krug poštovalaca. Koliko su granice na Balkanu silom političkih prilika nametnute pokazuje i  percepcija da se vina iz Trebinja na vinskim kartama restorana u Srbiji najčešće nalaze u grupi domaćih vinarija. I zaista, Beograd (i generalno Srbija) predstavljaju važno tržište na kom vinarije iz Trebinja plasiraju svoja vina.

Vinarija Parežanin

12.juna 2015. godine, u Zemunu, u vinskom baru „Pršut, sir i vino“ , beogradskoj vinskoj publici su predstavljena vina iz vinarije Parežanin. Poznavaocima hercegovačkih vina će ova vinarija biti naročito interesantna jer je to prva vinarija iz Bileće. Vlasnik vinarije Radivoje Parežanin je sa svojom porodicom smogao hrabrosti, energije i volje da započne proizvodnju vina. Uzor mu je bio čuveni predak  Isaija Parežanin, lokalni protojerej, sahranjen 1895. godine pored manastira Dobrićevo( iz nemanjićkog perioda) na obali Bilećkog jezera. Iako mlada, vinarija Parežanin čuva taj genetski kod koji je neraskidivo vezuje za hercegovački krš i porodičnu tradiciju. To se prepoznaje i na grbu vinarije za koji je iskorišćen motiv sa nadgrobnog spomenika Isaije Parežanina – ruka koja drži pehar vina iznad koje je grozd.

Radivoje Parežanin, vlasnik vinarije Parežanin 

Vinogradi vinarije Parežanin površine 2 hektara se nalaze na lokalitetu Popovo polje. Ovo kraško polje na kom mediteranska klima prelazi u umereno kontinentalnu već vekovima na svojim krečnjačkim stenama neguje vinovu lozu koja  daje grožđe vrhunskog kvaliteta. Deo grožđa se takođe otkupljuje od kooperanata iz okoline.

vinarija Parežanin

Tokom predstavljanja vinarije Parežanin u vinskom baru „Pršut, sir i vino“, mogli smo probati vina iz portfolija ove vinarije:

Harmonija 2014 – vinarija Parežanin – (sortni sastav: 60% žilavka, 40% šardone) Još uvek pokušavam da odgonetnem šta je bio cilj ove kupaže jer je šardone umirio sortne karakteristike žilavke, a nije u vinu znatno poboljšao kompleksnost i punoću . Na nosu ne preterano kompleksne arome, voćne note breskve, dunje, citrusa sa diskretnom herbalnom notom koja izbija na površinu. Srednjeg tela, kratke završnice. Kiseline osvežavajuće.

Mala Kristina 2014 - vinarija Parežanin (sortni sastav: 100% merlo) I dalje se nastavlja praksa da vinari sa naših prostora roze vina nazivaju ženskim imenima (Barbara, Sofija,Mina, Dušica  a sad evo i Mala Kristina).A u poplavi polusuvih rozea na tržištu, evo i jednog  suvog predstavnika Hercegovine. Prijatno, osvežavajuće vino koje će dobro doći ovog leta. Na nosu obilje aroma jagode, maline i diskretnih nota ruže. U ustima sočno, primamljivo. Postojane voćne arome vode ka lepoj završnici u kojoj ostaje prijatna gorčina.

Respect 2013 – vinarija Parežanin (sortni sastav: 50% kaberne sovinjon, 25% merlo, 25% vranac) Hercegovački odgovor na bordoške kupaže. Vino odležavalo 12 meseci u bariku. Na nosu kompleksne arome crnog šumskog voća, šljive, čokolade, slatkih začina i vanile. Vino ostavlja punu, snažnu impresiju u ustima, pri čemu mu nimalo ne fali elegancije, sklada, mekoće. Tanini zreli, prisutni, dalje odležavanje će ih još više izbrušiti... Sve u svemu, lepo upakovano vino i odličan odnos cena-kvalitet.

 




NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade